Sayfalar

29 Kasım 2011 Salı

♥ LOVE ♥ YOURSELF ♥ FIRST ♥Çok düşünüp az konuşanlardanım ve bunların neredeyse milyonda birini yazıya dökerim.
Bu yüzden düzenli bir blogger sahibi olamayacağım sanırım, ama kendi halime bırakıldığımda özgürce ve saatlerce yazabiliyorum ve bundan da oldukça keyif alıyorum.
İşte incilerimden dökülenler ;)
***
Bu başlığı yazarkenki maksadım kendimizi şımartmakla ilgili tıpkı Meyye's gibi birşeyler paylaşmayı düşünüyor olmamdı.
Şöyle bir google search yaptım ve çıkan sonuçlar bakın nerelere götürdü...
Buyrun burdan yakın :p
Başlık İngilizce olunca, içerik de İngilizce oldu doğal olarak.
Ama ben sizler için Türkçe özet geçeceğim ;)
Umarım yine de faydalı olur.

***
Bazen sebepsizce hayata, bazen de sevdiklerimize küseriz ya...
Bir çok şey yapmaya can atarken,
İçimizden hiçbir şey yapmak gelmez ya hani,
Bir yaş daha devirmenin arifesinde,
Geçirdiğim yıllarımın muhasebesini ve geçireceklerimin hayalini kurarken
İşte kendimizi daha da sevmenin 7/17 yolu: :)))1- Kendinize aşık olun: Sizi siz yapan şeyleri düşünün. Büyümek için suya ihtiyacı olan çiçek gibi, kendinizi her yönden beslemeyi öğrenin. Kendinize aşık olmak kendinizi iyi ve kötü taraflarınızla kabullenmekten geçer. Tıpkı çocuklarınızı her yönleriyle koşulsuz sevmek gibi! (Benden eklemedir ;) ) Aynaya bakın ve kendinizin yansımasına aşık olun. Kendinizi sevmek başkalarıyla olan ilişkilerinizi de olumlu etkileyecektir. ;)

Love means never having to say you're sorry. Aşk hiçbir zaman pişman olmamaktır. (Love Story-1970)

2- Kendinizi eleştirmeyi bırakın: Kendinizi yaptığınız en ufak bir hata için azarlar mısınız? Kafanızın içinde sürekli iyi olmadığınızı ve hep hata yaptığınızı söyleyen bir ses mi var? Eğer kendinizi sürekli eleştirdiğinizi düşünüyorsanız, kendinizi eleştirmemek için çaba sarf edin.
 3- Kibar ve olumlu olun: Kendinize karşı kibar ve pozitif olduğunuzda kendinize duyduğunuz sevginiz büyür. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde, kendi gelişiminizi destekleyen hareketler içerisine girmiş olursunuz.

 4- Çabalarınızı kabullenin: Mesele yaptıklarınızda her zaman kazanmak değildir, bazen önemli olan o iş için çaba sarf etmiş olmaktır. En iyi sonucu alamamış olsanız da, elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı kabul etmek de bir hünerdir.
5- Endişelerinizden kurtulun: Kendini sevmek demek endişelerden kurtulmak demek. Sürekli endişe içinde geçen bir yaşam en korkunç yaşam şeklidir. Endişe hiç bir şeye çözüm değildir. Aksine elinizin ayağınızın karışmasına bile neden olabilir. (Yine benden inciler!!! :p) Sadece akıllı adımlar çözüme yaklaştırır. Bu yüzden, endişe etmeyi bırakın ve zamanınızı durumu daha iyiye götürmek için ne yapabileceğinizi düşünerek geçirin. Eğer durum sizin kontrolünüz dışındaysa o zaman durumu daha da yüce bir varlığa Allah'a veya doğa anaya (!) havale edin. Sonra, sonucuna teslim olun. (Bunu gerçekten deneyin göreceksiniz ki stresinizden, endişelerinizden kurtulmanın en güzel yolu)

"Stress happens when we forget God is in charge."  ( Stres Allah'ın iş başında olduğunu unuttuğumuzda gerçekleşir.)

6- Kendinize güvenin: Yeteneklerinize, yapabileceklerinize güvenin. Gerçekten kalbinizi ortaya koyduğunuzda kendiniz için önemli değişiklikler yapabileceğiniz yeteneğinizin olduğunu bilin. Ayrıca kendinizi hedeflerin sonuçlarını resmederek destekleyebilirsiniz.7- Kendinizi affedin: Geçmişte kendinizi daha az değerli hissetmenize neden olan hatalar yapmışsanız, artık kendinizi affetmeniz gerekmekte. Hepimiz hata yaparız; bu yüzden dövünmeyi bırakın. Ayrıca, çocukluk travmalarından dolayı taşıdığınız duygusal yara yüklerini bir kenara bırakın. Kendinizi affetmeyi öğrenin.
"Everyone’s got some baggage; it’s part of life. But like anything else, it’s easier when someone gives you a hand with it."
(How I Met Your Mother)


Bu arada, bu resim How I met your mother'ın bir sahnesinden alıntı. Bu dizide, insana dair daha önce fark etmediğimiz bazı çıkarımları komik bir dille anlatmalarına bayılıyorum. Eğer izlemediyseniz muhakkak izleyin, benden tavsiye. Bunu başka bir yazıda da kullanmalı kesin daha detaylı olarak ;)

Neyse ne diyorduk?

Hımmm evet!

Kendimizi sevmek,
Bilmeden taşıdığımız geçmişten gelen yüklerimizi geride bırakmak,
Kendimize karşı kibar ve yapıcı olmak,
Taşın altına elimizi koyarak kendimizi affetmek için çaba sarf etmek,
Kendimize güvenmek,
Eleştiri oklarımızı kendimize fırlatmamak...

Bunlar kendimizi sevmenin 17 yolundan sadece 7'si...

Daha fazlası içi lütfen şuraya bi tık
buraya tık tık

Bir yaşımı daha devireceğim şu günlerde hepinize kendinizi daha da çok sevdiğiniz, olduğunuz gibi kendinizi kabullenerek ve bunun ışıltısını etrafınıza saçarak geçireceğiniz nice günler dilerim...

Işıltımı etrafıma saçmam ve kendimi daha da çok sevmem için bana sebepler gösteren canım eşime teşekkürü bir borç bilirim.Not: Resimler Pinterest'ten alıntıdır.TO BE CONTINUED...

2 yorum:

 1. Ne olumlu ve pozitif bir yazi, eline saglik :)
  Dogumgünün simdiden kutlu ve mutlu olsun, nice saglikli hayirli yillar gecirmen dilegimle.
  Benimki de yaklasiyor :)
  Hep isiltinla kal ;)
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Sadık yorumcum :) teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.
  Seninki de şimdiden kutlu olsun, bilmukabele.
  Işıltılar bizimle olsun ;)
  Sevgiler

  YanıtlaSil

♥Güzel yorumlarınız için kocaman TEŞEKKÜRLER♥
•*¨*•.¸¸♥ ¸¸.•*¨*•

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...